Sejtbiológia (ODA)

Követelmények

 

 

A kurzus célkitűzései: A kurzus anyaga magában foglalja a magasabb rendű állati eukarióta sejtek funkcionális anatómiáját és alapvető molekuláris mechanizmusait. A kurzus során megszerzett tudásanyag elősegíti az egyes élettani jelenségek tágabb, az emberi szervezet egészének összefüggésében való megértését.

 

A kurzus rövid leírása: Az eukarióta sejtek felépítése, sejtalkotói, a legfontosabb sejtműködések: membrán transzport, vezikuláris transzport, jelátviteli folyamatok, sejtosztódás (mitózis, meiózis).

 

A vizsga anyagát tekintve az előadások ábrái irányadóak, ezeken a legfontosabb részeket külön is jelöljük. A tárgy honlapján elérhető diasorokat javasoljuk, hogy előre töltsék le és az előadásokon ezekre jegyzeteljenek. A hallgatók felkészülését a legfontosabb fogalmakat tartalmazó kulcsszó lista kiadásával segítjük. 

 

Oktatási honlap címe: https://biophys.med.unideb.hu, https://elearning.unideb.hu/

 

Ajánlott irodalom:

Sejtbiológia (Medicina, egyetemi tankönyv, szerk. Szabó Gábor, 2. átdolgozott és bővített kiadás, 2009).

 

Felmentések: A teljes sejtbiológia kurzus alóli felmentési kérelmeket a Tanulmányi Osztályhoz kell benyújtani. A kurzus egyes részei alóli felmentési kérelmeket az Intézethez kell benyújtani. Az ilyen kérelmek beadási határideje a 2. oktatási hét hétfője. E dátum után nem fogadunk el semmilyen felmentési kérelmet. A felmentési kérelemnek a következőket kell tartalmaznia: 1. rövid indoklása annak, hogy a hallgató miért folyamodik felmentésért; 2. a kérvény alapját képező elvégzett kurzus(ok) bizonyítványa; 3. az elvégzett kurzus(ok) tantervének hivatalos leírása (amennyiben az nem a DE-en felvehető kurzus). A kérelmezőket a döntésről írásban értesítjük.

 

Tantárgyi követelmények:

 

1. Előadások: 

Az előadások látogatása elengedhetetlen feltétele annak, hogy a hallgató tisztában lehessen azzal, hogy az egyes anyagrészek milyen súllyal esnek a latba a tesztek/vizsga során és hogyan, milyen források igénybe vételével készülhet fel leghatékonyabban vizsgáira.

 

2. Szemináriumok:

Szemináriumokon a hallgatók kérdéseket tehetnek fel a tananyaggal kapcsolatosan, valamint teszt feladatokat oldanak meg, mellyel szintén segíteni kívánjuk a vizsgákra való felkészülést.

 

3. Gyakorlatok:

A gyakorlatot csak a felkészülten érkező hallgató végezheti el. A felkészülést a gyakorlat kezdetén ~10 perces dolgozattal ellenőrizzük, melyet az oktató 0-5 ponttal értékel (=gyakorlati dolgozat pontja, GYP). A 0 pontos dolgozat írója a pótgyakorlati héten pótolhatja – hasonló feltételek mellett – az elmaradt gyakorlatát, azonban további (második) gyakorlat pótlására nincs lehetőség. 1-5 pontos dolgozat esetén a szemeszter dolgozatainak pontszáma átlagolva az év végi jegyhez bónuszpontként hozzájárul (GYPátlag).

Komoly indok (pl. betegség) miatt maximum egy gyakorlat mulasztható: az igazolást fogadóóráján a tanulmányi felelősnek be kell mutatni, aki ez alapján előjegyzi a hallgatót pótgyakorlatra.

A gyakorlatok anyagát, beleértve az elméleti hátteret és a gyakorlaton végzett megfigyeléseket is, a jegymegajánló dolgozat, ill. az írásbeli vizsga B részében is számon kérjük. A gyakorlati kérdések hozzájárulása a dolgozatok teljes pontszámához kb. 10-15 %.

Az évismétlők a reguláris kurzus felvételekor automatikus felmentést kapnak a gyakorlatok látogatása alól, amennyiben a tárgyból az előző tanévben aláírást kaptak, és ennélfogva az előző reguláris kurzus során kapott gyakorlati bónusz pontjaikat (GYPátlag) számítjuk be. Azonban a vizsgák során ugyanúgy kapnak gyakorlatból is kérdéseket.

 

3. Elővizsga:

A félév végén, a 13. heti szeminárium idejében a hallgatók elővizsga dolgozatot írhatnak, amely hasonlóan a vizsgákhoz az egész félév anyagának a számonkérését tartalmazza (előadás anyagok + gyakorlati anyag). A sikeres elővizsga jegyét megajánljuk. Ha ezt a hallgató elfogadja, de később javítani akar a TVSz által meghatározott módon tehet javító vizsgát.

 

4. Vizsgák:

A vizsgák írásban történnek.  A dolgozatok az előadásokon leadott elméleti anyagot, valamint a gyakorlatok anyagát is számon kérik. Többféle típusú feladatot tartalmaznak (pl. igaz-hamis kérdéseket, reláció analízist, többszörös választást), 5 kulcsszó definícióját, valamint rövid esszé feladatokat is. 

4.1. Az elővizsga és a vizsgák eredménye:

A vizsga dolgozatban összesen 100 pontot lehet szerezni, melyhez hozzáadjuk a gyakorlati tesztek átlagaként kapható max. 5 bónusz pontot (GYPátlag) és az alábbiak alapján számítjuk ki az érdemjegyet.

Jeles (5), 85 ponttól;

Jó (4), 75-84 között;

Közepes (3), 65-74 között;

Elégséges (2), 55-64 között;

Elégtelen (1), 55 alatt.

 

 

 

Last update: 2023. 06. 21. 10:06